Wielu z Nas zamiennie używa słów fizjoterapia i rehabilitacja. Czy fizjoterapia jest synonimem rehabilitacji? Dzisiejszym Wpisem chciałbym Wam wyjaśnić na czym polega różnica pomiędzy rehabilitacją a fizjoterapią.
Zapraszam do lektury!
Rehabilitacja
Większość z nas myśli, że rehabilitacja jest to proces powrotu do sprawności sprzed wypadku czy urazu. I ma zdecydowanie rację! Ale jest to pojęcie dużo szersze niż nam się wydaje.
Rehabilitację możemy podzielić na trzy części: medyczną, społeczną oraz zawodową.
Rehabilitacja medyczna – Jej zadaniem jest przywrócenie pełnej lub jak największej sprawności fizycznej czy psychicznej
Rehabilitacja społeczna – Cel takiej rehabilitacji to stworzenie warunków osobom z niepełnosprawnościami aby pomimo swoich niesprawności mogły normalnie funkcjonować w wspołeczeństwie
Rehabilitacja zawodowa – Polega na pomocy osobie niepełnosprawnej w znalezieniu zatrudnienia oraz utrzymanie aktualnego miejsca pracy.
Fizjoterapia
Znając już pojęcie rehabilitacji łatwo się domyślić czym tak naprawde zajmuję fizjoterapia.
Koncentruje się ona głównie na fizycznym aspekcie powrotu do sprawności.
Fizjoterapia ( ang. physical therapy) jest to nauka, która polega na leczeniu naturalnymi metodami przy pomocy różnych form energii, które występują w środowisku człowieka. Są to między innymi: ruch, bodźce termiczne, mechaniczne, elektryczne, chemiczne,świetlne, kinetyczne.
Światowa Konfederacji Fizjoterapii (World Confederation for Physical Therapy – WCPT) głosi, że ,,Fizjoterapia” oznacza świadczenie usług wobec jednostek lub populacji osób mających na celu rozwijanie, utrzymywanie i przywracanie im maksymalnych zdolności ruchowych i funkcjonalnych. Usługi te mogą być świadczone tylko przez fizjoterapeutę, lub pod jego kierunkiem i nadzorem”
Fizjoterapię można podzielić na trzy główne grupy: kinezyterapię, fizykoterapię oraz masaż.
Kinezyterapia
Kinezyterapia (gr. kinesis – ruch) – leczenie ruchem, gimnastyka lecznicza. Podstawą tej dziedziny fizjoterapii są ćwiczenia ruchowe. Ruch staje się środkiem leczniczym, mającym wpływ na cały organizm. Zadaniem kinezyterapii jest maksymalne usunięcie niesprawności fizycznej i przygotowanie do dalszej rehabilitacji, np. społecznej.
Kinezyterapia dzieli się na miejscową i ogólną. Miejscowa – dotyczy bezpośrednio narządu zmienionego chorobowo. Ogólna całego ciała.
Fizykoterapia
Fizykoterapia – część medycyny fizykalnej, w której na organizm oddziałuje się rozmaitymi bodźcami fizycznymi, pobieranymi z natury (Słońce, borowina) lub wytwarzanymi specjalnymi urządzeniami (krioterapia, prądy różnego rodzaju).
Można ją podzielić na następujące grupy:
1.Elektroterapia
2.Magnetoterapia
3. Laseroterapia
4. Ultrasonoterapia
5. Balneoterapia
6.Hydroterapia.
7.Termoterapia
8. Światłolecznictwo
Masaż
Masaż leczniczy – masaż polegający na wykorzystywaniu dotyku w celu wywołania uczucia odprężenia i dobrego samopoczucia. Istnieje wiele technik tego masażu, wszystkie jednak polegają na stosowaniu systematycznych ruchów nacierania, głaskania, uciskania, ugniatania jak również mocnego oklepywania skóry, mięśni lub stawów. Można go łączyć z innymi zabiegami leczniczymi tj. aromaterapią czy hydroterapią.
Mam nadzieję, że w dość prosty sposób wyjaśniłem Wam na czym polega rehabilitacja, fizjoterapia oraz czym się różnią. W następnym wpisie omówimy sobie koszty takiej fizjoterapii, ile to kosztuje, dlaczego tyle oraz co zawiera się w cenie takiej wizyty.
Chciałbyś skorzystać z fizjoterapii? Zapoznaj się z moją ofertą. W razie dodatkowych pytań zapraszam do kontaktu!
Miłego weekendu!
Pozdrawiam
Mgr Fizjoterapii