A może masaż?  Korzyści  płynące z masażu wykonywanego w warunkach domowych.

Dzień dobry Wszystkim:)

Jest poniedziałek po ciepłym weekendzie, wiele osób zdecydowało się aktywnie spędzić ten czas, czy to w lesie na grzybach, spacerze czy rowerze. Ekstra 🙂 Cieszę się, że coraz to więcej ludzi decyduje się na aktywny wypoczynek.

Dzisiaj chciałbym porozmawiać o masażu w warunkach domowych. Co to w ogóle jest masaż, jakie ma działanie terapeutyczne oraz dlaczego masaż z dojazdem do domu może być lepszym rozwiązaniem? Szczególnie w okresie jesienno zimowym!

Zapraszam do lektury!

Masaż jest to jedna z najstarszych i najczęściej stosowanych manualnych metod terapeutycznych. W fizjoterapii stanowi on ważny element całego procesu terapeutycznego. Może stanowić on uzupełnienie lub być głównym narzędziem terapeutycznym. 

Każdy z nas zmaga się z jakims bólem – Fizjoterapia domowa mgr Maciej Bezak fot. Pixabay

Stosują je fizjoterapeuci, masażyści, lekarze, naturopaci etc. oraz TY sam nie zdając sobie z tego sprawy.  Udało Ci się może zauważyć kiedyś  swoich rodziców lub dziadków jak siedzą na kanapie i pocierają ręką kolano, które ich boli? Albo chcą rozgrzać  dany staw, bo czują, że jest jakiś taki sztywny, a może sam tak robisz?  Uderzysz się w jakieś miejsce  na ciele i zaczynasz je pocierać, ugniatać ręką, żeby uśmierzyć ból? Wszystko to są składowe masażu.  Nasz organizm sam podpowiada co robić w takiej  sytuacji.

Aczkolwiek nie zawsze wykonywanie masażu na własną rękę (hehe) jest wystarczające. Możliwe, że duże dolegliwości bólowe oraz schorzenia z którymi się borykasz wymagają aby sytuacji przyjrzał się się specjalista, który pomoże Ci pokonać dany problem.

Czym jest masaż?

Czym jest masaż i jakie ma zalety ? Fizjoterapia domowa mgr Maciej Bezak fot. Pixabay

Jest to zespół odpowiednich ruchów wykonywanych zgodnie z przebiegiem mięśni, naczyń limfatycznych i krwionośnych w określonym tempie przy użyciu odpowiedniej siły. Czas trwania masażu jest zależny od wielu czynników jak chociażby miejsce dotknięte zmiana chorobową, wiek, choroby wspólistniejące itp. Najbardziej popularne rodzaje masażu: klasyczny, leczniczy, relaksacyjny, sportowy, limfatyczny, antycellulitowy, odchudzający.

Wpływ masażu na organizm

Masaż niesie za sobą korzyści prozdrowotnych. Odpowiednio dobrany przez wykwalifikowanego fizjoterapeutę potrafi wpłynąć na różne sfery  Twojego organizmu.

Wpływ masażu na układ krwionośny

Dobroczynne działanie masażu na układ krwionośny- Fizjoterapia domowa mgr Maciej Bezak fot. Pixabay

Krew. Wspaniały życiodajny płyn, a dokładniej jest to płynna tkanka łączna, która krąży w naczyniach krwionośnych. Odpowiednio zrealizowany zabieg masażu poprawia krążenie krwi w naczyniach krwionośnych, przez co tlen i substancje odżywcze są sprawniej dostarczane do komórek w naszym organizmie, a wszelkie zbędne produkty przemiany materii są szybciej usuwane z organizmu,  w wyniku czego bardzo mocno zwiększa się proces regeneracji na poziomie komórkowym, zredukowane zostają obrzęki limfatyczne, zmniejsza ryzyko wystąpienia zastojów żylnych, które w konsekwencji mogą prowadzić do zakrzepicy czy innych powikłań, np. odleżyn w przypadku osób leżących.

Wpływ masażu na układ mięśniowy

Masaż sportowy podstawą regeneracji po treningu – Fizjoterapia domowa mgr Maciej Bezak fot. Printerest

Mięśnie w naszym organizmie zbudowane są z włókien.  Masaż rozluźnia te włókna, zmniejszając napięcie mięśniowe. Zredukowany zostaje ból, a zakres ruchu istotnie się zwiększa. Dodatkowo występuje wspomniana wcześniej poprawa krążenia, co dodatkowo odżywia masowany mięsień i pomaga w usuwaniu toksyn.

Dzięki dobroczynnemu wpływowi masażu na układ mięśniowy, wiele osób trenujących różne sporty decydują się na regularne zabiegi masażu sportowego, ponieważ znacząco wpływa on na regenerację potreningową.

Wpływ masażu na układ nerwowy.

Rozluźnienie czy pobudzenie układu nerwowego ? Odpowiedni masaż to zapewni! – Fizjoterapia domowa mgr Maciej Bezak fot. Pixabay

Tutaj masaż można zastosować w dwóch wariantach. Rozluźnienia lub pobudzenia.

Jeżeli masz do czynienia z nadmierną aktywnością układu nerwowego, bólem, wzmożonym napięciem mięśniowym – odpowiednio dobrane techniki będą redukowały te dolegliwości, przynosząc ulgę. 

Natomiast jeżeli borykasz się z niedowładem lub osłabieniem układu nerwowego stosuje się techniki, które mają na celu pobudzić układ nerwowy i stymulować go do działania.

Wykwalifikowany fizjoterapeuta będzie potrafił dobrać Tobie odpowiednie techniki w celu najlepszego działania terapeutycznego.

Wpływ masażu na układ oddechowy

Zadbaj o swoje płuca, masuj się regularnie! – Fizjoterapia domowa mgr Maciej Bezak fot. Pixabay

Poprawa krążenia, wpływ na układ mięśniowy i nerwowy opisane wcześniej znacząco wpływają na pracę układu oddechowego. Płuca są lepiej ukrwione przez co wymiana gazowa zachodzi sprawniej, mięśnie są bardziej elastyczne dzięki czemu klatka piersiowa ma większy zakres ruchu, zwiększając przy tym pojemność płuc. Dzięki temu możesz wykonać głębszy wdech i wydech, który znacząco wpływa na życiową pojemność płuc. 

→ Więcej powietrza w płucach to większa ilość tlenu w organizmie. 

→ Więcej tlenu w organizmie to lepsze odżywienie komórek. 

→ Lepsze odżywienie komórek to szybsza regeneracja.

O dobrą sprawność płuc warto dbać, szczególnie u osób leżących, ponieważ zaniedbanie może prowadzić do wielu powikłań. Więcej dowiesz się w artykule  jak opiekować się osobą leżącą KLIKNIJ TUTAJ

Są to według mnie chyba najważniejsze zalety masażu, albo może takie z którymi najczęściej się spotykam w pracy. Masaż wpływa jeszcze na układ węchowy, dokrewny, trawienny, wydalniczy.  Wszystkie te układy cechuje jedna rzecz – KRĄŻENIE. Niemal wszystko opiera się o krew i poprawę krążenia, ukrwienia miejsca masowanego. Więcej świeżej natlenowanej krwi to lepsza i bardziej sprawna praca narządu. Lepsza  i bardziej sprawna praca to szybsza regeneracja, a szybsza regeneracja to szybszy powrót do zdrowia.

Masaż z dojazdem do domu czy w gabinecie?

Masaż z dojazdem do domu czy w gabinecie ? Fizjoterapia domowa mgr Maciej Bezak fot. Printerest

Miejsce wykonywania masażu nie wpływa bezpośrednio na jego skuteczność, ale jest wiele aspektów, które przemawiają za tym, aby skorzystać z zabiegu masażu z dojazdem do domu:

  1. Profesjonalny sprzęt do masażu  –  do pracy używam profesjonalnego stołu do masażu, który zapewnia komfort oraz bezpieczeństwo wykonywanego zabiegu.
  2. Indywidualne podejście do Pacjenta  – ze względu na fakt iż pracuję z jednym Pacjentem, taka terapia przynosi znacznie lepsze efekty.
  3. Oszczędność czasu – nie tracisz czasu na dojazd do przychodni lub gabinetu, ponadto nie narażasz organizmu na dodatkowe przeciążenia.
  4. Możliwość wczesnego rozpoczęcia terapii –  ból i dyskomfort, który towarzyszy krótko po przebytym urazie lub zabiegu bardzo często uniemożliwia poruszanie oraz wymaga  wsparcia osób trzecich. Pamiętaj: im wcześniej rozpoczniemy terapię, tym krótszy będzie jej czas trwania.
  5. Elastyczne godziny pracy –  godziny terapii ustalamy indywidualnie do Twoich możliwości czasowych.  Jest to spowodowane tym iż doskonale rozumiem, że każdy ma swoje plany, pracę obowiązki (nie musimy ograniczać się jedynie do godzin 7:00-15:00).
  6. Jakość wykonywanych zabiegów w domowym zaciszu jest przynajmniej taka sama, niewątpliwie jest zdecydowanie wyższa niż w przychodniach rehabilitacyjnych.
  7. Terapia prowadzona jest w otoczeniu bezpiecznym i przyjaznym dla Pacjenta, co bezpośrednio wpływa na czas powrotu do zdrowia, znacznie poprawiając efekty terapii.
  8. Po masażu ciało jest rozgrzane oraz bardziej wrażliwe na niesprzyjającą pogodę. Po gorącej kąpieli niechętnie wychodzimy w okresie jesienno zimowym na dwór, tak samo jak po msażu. Nie narażaj swojego ciała na dodatkowe zagrożenie. Masaż z dojazdem rozwiązuje ten problem. Po zrealizowanym zabiegu możesz spokojnie się odprężyć w zaciszu Twojego domu.

Podsumowując terapia domowa jest bez wątpienia bardziej komfortowa i efektywna niż konwencjonalne terapie prowadzone w publicznych ośrodkach.

Mam nadzieję, że dobrnąłeś/aś do końca tego artykułu i że w miarę prosty sposób udało mi się wytłumaczyć co to jest ten masaż i jak on działa na Twój organizm, jak również dlaczego warto skorzystać z takiego masażu z dojazdem do domu  zamiast konwencjonalnie w gabinecie. 

Chciałbyś skorzystać z fizjoterapii? Zapoznaj się z moją ofertą. W razie dodatkowych pytań zapraszam do kontaktu!

Pozdrawiam

Maciej bezak

Mgr Fizjoterapii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *